ارز دیجیتال بانک مرکزی نروز

پیشتازی ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) در پرداخت‌های نروژ

ایدا ولدن باچه (Ida Wolden Bache)، معاون رییس کل بانک مرکزی نروژ، روز پنجشنبه در مراسمی ضمن توضیح درخصوص ارز دیجیتال بانک مرکزی یا CBDCها، به کاهش استفاده از پول نقد برای انجام پرداخت‌ها اشاره کرد.

باچه در کنفرانس پرداخت‌های امورمالی نروژ گفت: « تنها ۴ درصد پرداخت‌ها در حال حاضر با استفاده از پول نقد صورت می گیرد. این مقدار حدودا مشابه فصل بهار و به طور چشمگیری از زمان پیش از پاندمی کمتر است. آنطور که ما می دانیم، سهم پول نقد در پرداخت‌های نروژ از هر کشور دیگری پایین‌تر است.»

نروژ از کرونر (kroner) – ارز صادر شده توسط بانک مرکزی این کشور – استفاده می کند.  پس از شدت گرفتن نگرانی ها درخصوص پاندمی کرونا در ماه مارس، تماس فیزیکی برای افراد به یک دغدغه منطقی و مهم تبدیل شد. این تماس ها شامل ارزهای فیزیکی می شد که برای جابجا کردن آنها مدام از دست‌ها استفاده می شود.

CBDCها نیز در سال ۲۰۲۰ به موضوع داغی بدل شده اند. بسیاری از کشورهای جهان قصد دارند ارز دیجیتال بانک مرکزی را در آینده عرضه کنند و چین در صدر همه آن ها قرار دارد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد ارز دیجیتال بانک مرکزی چین می توانید این مقاله را مطالعه کنید. 

باچه پس از تشریح جزییات و ابعاد مختلف چشم انداز جهانی CBDC گفت: «تمایل خاص نروژ و برخی از کشورهای همسایه ما پایین بودن و پایین آمدن میزان استفاده از پول نقد است.»

مدیر سیاست پولی بانک مرکزی نروژ به بیان خصوصیات برجسته پول نقد پرداخت. برای مثال در صورت قطعی یا خرابی سیستمهای پرداخت دیجیتال، پول نقد همچنان در دسترس می باشد؛ او گفت: «پول نقد ابزاری قانونی است که به طور گسترده در دسترس می باشد.» درصورتی که کشور بخواهد کاملا دیجیتالی شود، ممکن است برخی از این جنبه ها را از دست دهد.

باچه توضیح داد: « سوالی که پیش می‌آید  این است که اگر پول نقد کنار رفته و ما CBDC را ارائه نکنیم، چیز مهمی را از دست داده ایم؟ آیا پول بانک مرکزی برای اعتماد به نفس سیستم پولی عنصری حیاتی ست؟ آیا CBDC در زمینه طیف استفاده و نوآوری بیشتر از پول نقد حرف برای گفتن خواهد داشت؟»

بانک مرکزی نروژتا زمان پیش رفتن این فرایند به مطالعه و تحقیق CBDCها ادامه خواهد داد. وزیر اقتصاد برزیل نیز در روزهای گذشته تایید کرد این کشور نیز موضوع CBDCها را پیگیری می کند.

سرمایه گذاری ارز دیجیتال می‌تواند بیش از آنچه که فکر می‌کنید برای شما سودآور باشد. اگر به دنبال سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال و بیت کوین هستید، می‌توانید با تیم مشاوره‌ی بینوست تماس بگیرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *