بانک روسیه در 13 اکتبر یک سند مشورتی را درباره توسعه روبل دیجیتال روسیه منتشر کرد.

بانک روسیه سند مشورتی ارز دیجیتال روبل را منتشر کرد

نهادهای نظارتی رسمی روسیه شایعاتی را که مدتی بود درباره برنامه دولت این کشور برای صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی (یا CBDC) مطرح می‌شد را تایید کرده‌اند. بانک روسیه در ۱۳ اکتبر یک سند مشورتی را درباره توسعه روبل دیجیتال روسیه منتشر کرد. بانک مرکزی در این بیانیه گفته است که ارز دیجیتال روبل می‌تواند ” در کنار پول نقد و غیرنقد، به شکل دیگری از پول بدل شود.”  این بانک همچنین اظهار داشت ایجاد پروژه CBDC روسیه مستلزم ساختِ زیرساخت‌های پرداختی اضافه‌تری نیز است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد فراگیر شدن ارزهای دیجیتال در اروپا می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

در ادامه گفته‌های بانک روسیه آمده که ارز دیجیتال روبل تمام ویژگی‌های مورد نیاز، برای داشتن عملکردی مشابه پول را خواهد داشت؛ همچنین اشاره شده است که زمان‌بندی انجام این پروژه در آینده‌ای نزدیک توسط نهادهای نظارتی مشخص خواهد شد.

طبق این سند، روبل دیجیتال برای ” تسهیل، تسریع و ایمن‌تر کردن” پرداخت‌ها طراحی شده است. این بانک همچنین اظهار داشت روبل دیجیتال ریسک خارج شدن سرمایه از کشور را نیز کاهش خواهد داد:

« ارز دیجیتال ملی همچنین ریسک تخصیص سرمایه به ارزهای دیجیتال خارجی را کاهش داده و به ثبات اقتصادی و اقتصاد کلان کمک می‌کند.»

به گفته بانک، کاربران در آینده می‎ توانند از طریق دستگاه‌های تلفن همراه و کیف پول‌های دیجیتال خود به ارز دیجیتال روبل دسترسی داشته باشند، این امکان به دو صورت آفلاین و آنلاین فراهم خواهد بود. بنابراین روبل دیجیتال گردش پولی را تکمیل کرده و در کنار پول نقد، سرمایه مردم و بنگاه های اقتصادی در حسابِ بانک‌های تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

روبل دیجیتال برای “همه‌ی عوامل اقتصادی” نظیر شهروندان، کسب و کارها، فعالان بازارهای مالی و همچنین دولت در دسترس خواهد بود. این بانک همچنین افزود که روبل دیجیتال سه مشخصه پول که شامل ذخیره ارزش، واحد حساب و ابزار معامله می‌شود را دارا خواهد بود.

سند مشورتی بانک روسیه نشان می‌دهد که این کشور نسبت به صدور ارز دیجیتال خود جدی است. دولت روسیه پیش‌تر از شانس صدور به اصطلاح “کریپتو روبل (CryptoRuble)” صحبت به میان آورده بود اما این سند ظاهرا اولین اقدام جدی آن برای توسعه CBDC است بانک دولتی Sberbank روسیه نیز در آگوست سال جاری ادعا کرده بود در حال بررسی صدور یک استیبل کوین با پشتوانه روبل است.

با توجه به اینکه یکی از دو قدرت جهان یعنی روسیه تصمیم گرفته بر روی ارز دیجیتال سرمایه گذاری کند، به نظر می‌رسد که آینده‌ی جهان را بلاک چین و ارز دیجیتال تغییر خواهد داد. برای اطلاعات بیشتر در مورد سرمایه گذاری ارز دیجیتال می‌توانید با تیم مشاوره‌‌ی بینوست تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *