استخراج ارزهای دیجیتال راهی برای فرار از تحریم‌ها

استخراج ارزهای دیجیتال راهی برای فرار از تحریم‌ها

ایران اولین کشوری است که از بیت کوین به عنوان واسطه مبادله استفاده می‌کند. به عبارتی ایران به وسیله‌ی استخراج ارزهای دیجیتال تحریم‌ها را دور خواهد زد.
دولت ایران مقررات رمزنگاری خود را اصلاح کرد تا معدنچیان بتوانند ارزهای دیجیتال  را به مکانیسم مالی ایران برای معاملات بین المللی هدایت کنند زیرا پول فیات این کشور همچنان از تحریم های ایالات متحده و هم از ویروس کرونا رنج می برد.

ایران تنها استخراج قانونی بیت کوین را می‌خواهد

ایران میل با استناد به گزارشی از خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) نوشت، قانون اصلاح شده پیشنهادی مشترک از سوی بانک مرکزی ایران (CBI) و وزارت انرژی ایران بوده است.
این آیین نامه تصریح کرده است که فقط استخراج ارزهای دیجیتال قانونی در ایران برای تأمین مالی واردات از کشورهای دیگر مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این بدان معناست که استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال موظفند BTC استخراج شده را مستقیماً به بانک مرکزی ایران بفروشند.
در این گزارش آمده است:

ماینرها قرار است ارزهای دیجیتال اصلی را مستقیماً و در حد مجاز به کانال‌های معرفی شده توسط CBI عرضه کنند.

سقف قانونی برای هر ماینر بر اساس میزان سطح یارانه برق مصرفی آنها در عملیات استخراج و دستورالعمل های وزارت نیرو است.
ترید بیت کوین در ایران تا اوت ۲۰۱۹ غیرقانونی بود، زمانی که دولت یک چارچوب نظارتی برای ارزهای دیجیتال منتشر کرد. از آن زمان، این کشور ذهن آزادانه ای نسبت به ارزهای دیجیتال پیدا کرد. دولت حتی انرژی برق ویژه‌ای را برای معدنچیان فراهم کرد تا عملیات استخراج ارزهای دیجیتال را تشویق و در عین حال از ماینینگ غیرقانونی جلوگیری کند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه‌ی ماینینگ بیت کوین می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

فرار از تحریم های آمریکا به وسیله‌ی استخراج ارزهای دیجیتال

با توجه به اینکه دلار آمریکا به عنوان ارز واسطه در بازار جهانی عمل می‌کند، ایران معتقد است که استفاده از بیت کوین به آنها کمک می کند تا تمام محدودیت های اعمال شده توسط دولت ترامپ را از بین ببرد.
این امر باعث می‌شود ایران اولین کشوری در جهان باشد که بیت کوین را بطور رسمی به عنوان وسیله ترید بین المللی اعلام می‌کند. در همین حال، سایر کشورها سخت در تلاشند تا ارز دیجیتال بانک مرکزی را تحقیق یا توسعه دهند.

با این تفاسیر به نظر می‌رسد دولت ایران نیز تصمیم گرفته که از ارزهای دیجیتال برای بهبود اقتصاد کشور استفاده کند، پس سرمایه گذاری ارز دیجیتال نسبت به گذشته ریسک کمتری خواهد داشت، همچنین شما می‌توانید برای سرمایه گذاری ارز دیجیتال با تیم مشاوره‌ی «بینوست» تماس بگیرید.

نویسنده، سید جواد حسینی
وکیل حوزه بلاکچین و رمز ارزها

کارشناس ارشد حقوق تجارت الکترونیکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *