بیت کوین قابل توقف نیست، لیبرا آنقدر هم بد نیست

بیت کوین قابل توقف نیست، لیبرا آنقدر هم بد نیست

اعضای کنگره آمریکا رویکرد متعادل تری در مقایسه با همکاران خود در مجلس سنا نسبت به فیس بوک دارند. آن ها علاوه بر ستودن بیت کوین، حرکت وسیع رمز ارزها را هم مورد ستایش قرار داده اند . در حاشیه جلسه کمیته خدمات مالی درباره لیبرا اعضای کنگره جنبش رمز ارزها را توقف ناپذیر خواندند.

دیوید مارکوس، یکی از اعضای فیسبوک که اخیراً به طور شدیدی مورد حمله ی اعضای سنا، کمیته بانکداری و امور شهری قرار گفته است، امروز مجدداً از فیس بوک و نقشی که در جنبش رمز ارزها ایفا می کند دفاع کرد. او همچنین افزود: ارز لیبرا می تواند تنها با اعطای کمی قدرت به فیس بوک تمرکز زدایی شود، تا سرویس های مالی که در بستر شبکه انجام می شوند بتوانند تحت نظر قوانین قرار گیرند و لیبرا پیشنهادی است برای رفع چالش هایی که توسط قانون گذاران مطرح شده است.

اما اینبار اعضای کنگره انعطاف بیشتری از خود نشان دادند.

“نماینده کنگره، پاتریک مک هانری افزود : تغییر شگرفی در حال رخ دادن است ، و ورود فیس بوک به این حوزه مهر تاییدی  بر این فرض  است.

مک هانری به ناظران هشدار داد لیبرا را نادیده نگیرند، همچنین افزود رمز ارزها بخشی از آینده هستند،  نادیده گرفتن و محدود کردن آن ها نوعی خفه کردن نوآوری در نطفه است.

مک هانری با نسبت دادن تاثیر مستقیم بیت‌کوین بر لیبرا صحبت های خود را اینگونه ادامه داد: “دنیایی که ساتوشی ناکاموتو، نویسنده مقاله بیت کوین متصور شده است، نا محدود است. ما نباید تلاش کنیم این نوآوری را نادیده بگیریم و همه ی آن هایی که تا کنون این کار را انجام داده اند، شکست خورده اند.

به نظر میرسد سنای آمریکا در حال تغییر نظرش در مورد لیبرا است

او افزود “بعضی از ما می خواهیم در یک جامعه ای زندگی کنیم که همه چیز محدود شده است و حتی باید برای فکر کردن به نوآوری و خلاقیت از دولت اجازه بگیریم”. در انتها افزود “دیگران به نوآوری اعتقاد دارند”.

این سخنان دور از چیزی بود که در ماه های اخیر بر علیه بیت کوین فریاد زده می شد خصوصاً توسط رئیسه کمیته ماکسیم واترز. هفته‌ی گذشته واترز نامه ای منتشر کرده بود که توسط اعضای کمیته امضا شد و در آن از فیس بوک خواسته شده بود توسعه ی لیبرا را متوقف کند. علاوه بر این، وزیر خزانه داری آمریکا این هفته بیت کوین را بی‌ارزش خواند و این ارز دیجیتالی را به عنوان ابزاری برای پول شویی و تأمین مالی تروریسم نام برد. همچنین برد شرمن، چندی پیش از دولت آمریکا خواست بیت کوین را با وجود اینکه انجام این کار دشوار است غیر فعال کند.

همه ی این ها به این معنی نیست که جلسه ی اخیر کنگره در حمایت از بیت کوین بوده است. واترز به این نکته اشاره کرد که حساب باز کردن بر روی فعالیت‌های فیس بوک کاری بیهوده است زیرا  اخیراً براساس گزارش CNBC مارکوس ادعا کرده است که در حال مذاکره با سیستم بانکداری سوئیس برای وضع قوانین مرتبط با بیت کوین است.

عمده ی مباحث این جلسه‌ی کنگره در خصوص این بود که لیبرا دقیقاً چیست.

نماینده مک هنری به عدم ناتوانی مارکوس به در تعریف این رمز ارز اشاره کرد. او ادامه داد: آیا لیبرا یک رمز ارز است؟ یک کالا است؟ یک صندوق دادوستد است ویا ارزی است که باعث امنیت می‌شود؟

در پاسخ به این سوالات فیسبوک اعلام کرد امیدوار است بتواند براساس تنطیم کننده‌ها این ارز را جلو ببرد. همچنین مک هنری اظهار داشت اگر نتواند فیسبوک براساس تنظیم کننده‌ها جلو برود در نهایت این برنامه تبدیل به یک برنامه‌ی غیرقانونی خواهد شد.

مارکوس از لیبرا در برابر ادعاهای  مبنی بر این که لیبرا یک ابزار سرمایه گذاری است. خصوصاً یک صندوق سهام دولتی (ETF) است دفاع کرده است و اظهار کرد: لیبرا باید به عنوان ابزاری برای تأمین امنیت،  قانون گذاری شود. زیرا لیبرا برای ثبات طراحی شده است.او در ادامه توضیح داد هیچ کس نمی تواند به امید بازدهی و سود آن‌چنانی این ارز دیجیتال را بخرد.

دیگران سعی کردند تعهداتی را بر عهده‌ی مارکوس و برنامه‌ی لیبرال بگذارند ولی فایده ای نداشت. کارولین مالونی از مارکوس خواست که قبل از لانچ شدن کامل این پروژه،  پروژه ی آزمایشی لیبرا را با یک میلیون کاربر جلو ببرد در مقابل این حرف مارکوس تنها قول داد که با تنظیم کننده‌ها فعالیتش را انجام دهد. همچنین  مالونی نیز تلاش کرد این قول را بگیرد که فیس بوک اجازه دهد کیف پول های دیجیتال رقیب مانند کالیبرا را در پلتفرم خود قرار دهد ولی مارکوس قبول نکرد.

 واترز پارا فراتر از این گذاشت و با رو کردن سوابق فیس بوک در حریم شخصی خواست که پروژه لیبرا صرفاً با تمرکز کامل دولت و با کنترل عده ای کم از نخبگان اجرا شود. او همچنین به لایحه ای که در آن شرکت های فناوری نمی‌توانند خود را بانک معرفی کنند اشاره کرد و توضیح داد “فعالیت های بانکی و تجاری به طور نامناسبی در هم تنیده شده اند”.

وی افزود: “اگر برنامه های فیس بوک به نتیجه برسد ،” این شرکت و همکارانش از قدرت اقتصادی عظیمی برخوردار خواهند بود که می توانند ارز را بی ثبات کنند. ” دیگران حتی در بیان نظرات خود از بیانات شدیدتری استفاده کردند. شرمن که در جلسه دادرسی حضور داشت در پاسخ به استدلال مارکوس مبنی بر اینکه لیبرا نوآوری مهمی است گفت یازده سپتامبر هم نوآوری مهمی بود ولی لیبرا می تواند حتی تهدید بزرگتری برای آمریکا باشد.

در ادامه چه اتفاقی می تواند رخ دهد؟ شرمن از مارک زاکربرگ خواست خودش در جلسات حضور پیدا کند و در مورد لیبرا شهادت دهد. البته زاکربرگ، توجه خاصی به پروژه ی لیبرا ندارد و فاصله ی خود را با آن حفظ کرده است. شاید دلایل خوبی برای آن دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *