صندوق ارز دیجیتال کودکان ملل متحد (یونیسف) طی چهارسال گذشته با امید به ساخت دنیایی بهتر، به سرمایه گذاری در استارتاپ هایی که از تکنولوژی منبع باز استفاده می کنند پرداخته است

سرمایه گذاری صندوق ارز دیجیتال یونیسف در پروژه های بلاک چین بشردوستانه

 صندوق ارز دیجیتال کودکان ملل متحد (یونیسف) طی چهارسال گذشته با امید به ساخت دنیایی بهتر، به سرمایه گذاری در استارتاپ هایی که از تکنولوژی منبع باز استفاده می کنند پرداخته است؛ اما اکنون گامی بزرگ تر به جلو برداشته است.

سلیسیا چاپیرو، مشاور سرمایه گذاری UNICEF Ventures، به شبکه تحلیلی- خبری کوین تلگراف گفته است: یونیسف در سال ۲۰۱۶ صندوق نوآوری خود را با هدف حمایت از تکنولوژی‌های نوظهور در کشورهای در حال توسعه راه اندازی کرده است. یونیسف از آن زمان به بعد روی بیش از ۵۰ استارتاپ در ۳۵ کشور سرمایه گذاری کرده. چاپیرو در این باره می گوید: « ما روی تکنولوژی‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنیم که پتانسیل تاثیر بر میلیاردها نفر، بخصوص کودکان کشورهای نوظهور، را دارند.»

به گفته چاپیرو، یونیسف بلاک چین را یکی از تکنولوژی‌هایی خوانده که می‌تواند تاثیر جهانی داشته باشد. یونیسف به همین دلیل یک سال و نیم پیش از طریق صندوق نوآوری خود ۱۰۰ هزار دلار روی ۶ استارتاپ که ۳ تای آن ها بر روی بلاک چین متمرکز بوده، سرمایه گذاری کرده است.

یونیسف برای درک تاثیر فناوری بلاک چین در اکتبر سال ۲۰۱۹ با پشتیبانی سازمان اتریوم، یک صندوق رمزارز راه اندازی کرد. چاپیرو توضیح داد که این صندوق مبتنی بر همان چارچوب صندوق نوآوری ست و تنها تفاوت آن در این است که سرمایه گذاری ها در آن به رمزارز صورت می گیرد. او در ادامه گفت:

« صندوق نوآوری یونیسف کمپانی‌ها را قادر می سازد تجربه شراکت در سبدی یک ساله را داشته باشند. ما در کنار سرمایه گذاری سودهای غیرمالی نیز ارائه می‌دهیم. ما به دنبال شرکت‌هایی با نمونه اولیه از محصولات و ایده‌هایی هستیم که با بازبینی و تقویت بتوانند نفعی برای تعداد زیادی از کاربران داشته باشند. ما به روش های مختلفی به شرکت‌ها کمک می‌کنیم و آنها را قادر می‌سازیم پس از پایان برنامه‌ی یک ساله با سرمایه گذاران بیشتری در ارتباط  بوده و صحبت کنند.»

بلاک چین: فرصتی برای رشد بشردوستانه

صندوق ارز دیجیتال یونیسف در ۲۰ ژوئن بزرگ ترین سرمایه‌گذاری کریپتو خود را به ارزش ۱۲۵ اتر در ۸ کمپانی تکنولوژی منبع باز انجام داد که در همان زمان معادل ۲۸ هزار دلار بود. یونیسف بلافاصله پس از این دور سرمایه گذاری ۱۰۰ هزار دلار دیگر به دلار آمریکا و کریپتو در استارتاپ هایی که از تکنولوژی منبع باز برای فائق آمدن بر چالش‌های جهانی، بخصوص در رابطه با پاندمی کووید-۱۹، استفاده می‌کنند سرمایه گذاری خواهد کرد.

یونیسف همچنین اخیرا در استارتاپ OS City که در مکزیک مستقر است نیز سرمایه گذاری کرده. این استارتاپ برای تخصیص دارایی‌های آموزشی، مانند مدرک تحصیلی به کودکان به صدور دارایی‌های دولتی مبتنی بر بلاک چین و اجرای یک برنامه آزمایشی پرداخته است.

جیسوس سپدا، موسس OS City، به کوین تلگراف گفته است که این برنامه آزمایشی اولین گام به سوی ایجاد آیدی دیجیتال برای شهروندان است که سبب می شود دارایی‌های دولتی کاملا دیجیتال شوند.

StaTwig، یکی دیگر از استارتاپ هایی که یونیسف روی آن سرمایه گذاری کرده است نیز از تکنولوژی بلاک چین برای ساخت شناسنامه دیجیتال برای محصولات استفاده می کند.

همچنین برای اطلاعات بیشتر در مورد کاربرد بلاکچین در زندگی روزمره‌ی ما می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

سرمایه گذاری ارز دیجیتال در مقابل فیات

بایستی اشاره کرد که سرمایه گذاری یونیسف در StaTwig و OS City هر دو به اتر صورت گرفته است. کریستینا رز لومازو ، که هدایت سکان بلاک چین یونیسف را در اختیار دارد، به کوین تلگراف گفته است اغلب سازمان‌هایی که به کریپتو بودجه دریافت کردند بلافاصله آن را به فیات تبدیل کرده اند.

با آنکه صندوق ارز دیجیتال یونیسف همچنان قصد دارد روی استارتاپ های دیگری که پتانسیل ایجاد تغییر در جهان را دارند، سرمایه گذاری کند، اما موضوع آنقدرها هم که بنظر می آید سخت نیست. به گفته چاپیرو بزرگ ترین چالش در این میان پیدا کردن یک کمپانی بلاک چین در کشورهای در حال توسعه است چرا که بسیاری از پروژه های بلاک چین در آسیا، اروپا و ایالات متحده توسعه داده می‌شوند.

چاپیرو همچنین اشاره کرد که یونیسف به دنبال سرمایه گذاری در کمپانی هایی که توسط زنان یا اقلیت ها بنا نهاده شده اند نیز هست. او همچنین توضیح داد با آنکه چنین کاری اصلا آسان نبوده، اما ۴۰ درصد سرمایه گذاری‌های صندوق نوآوری یونیسف در شرکت هایی انجام شده که توسط زنان هدایت می‌شوند. او نسبت به ۵۰ درصدی شدن این مقدار تا آخر سال ۲۰۲۰ ابراز امیدواری کرد.

با توجه به اینکه یونیسف هم تصمیم به سرمایه گذاری ارز دیجیتال گرفته است، پس این نوع سرمایه گذاری در آینده ی نزدیک بسیار سودآور خواهد بود. به همین دلیل به شما پیشنهاد می کنیم که با تیم مشاوره ی سرمایه گذاری ارز دیجیتال «بینوست» تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *