ویروس کرونا و تاثیر آن بر روی بیت کوین

ویروس کرونا و تاثیر آن بر روی بیت کوین

آیا ویروس کرونا باعث شده ارزش بیت‌کوین زیاد شود؟ یا اینکه باعث شده ارزش ارزهای دیجیتال کاهش پیدا کند؟ اگر در مورد تاثیر ویروس کرونا بر روی بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتالی کنجکاو هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

بیت کوین یک پناهگاه ایمن

بیت کوین ممکن است بهترین راه حل ها را برای ایجاد اقتصاد جدید در جهان پس از کووید-۱۹ ارائه دهد. همه ما به دنبال پناهگاه هستیم. چه منظور ما از پناهگاه معنی تحت اللفظی آن یعنی چهار دیواری و سقف بالای سرمان باشد و یا حتی چیزهای پیچیده تر، مقابله در برابر هرج و مرج و ترجیح شرایط قابل اعتماد در مقابل شرایط تصادفی جزء غریزه ما انسان ها بوده و هست. با همه گیری بیماری کرونا تغییر جامعه در همه سطوح و ایجاد یک فضای امن برای افراد با روان های آسیب دیده ضروری است. در حوزه ابزارهای مالی، جستجوی ایمن ترین فضاهای مالی با ارزش یک فوریت جدید محسوب می گردد. سوال اینجاست که آیا ارزهای دیجیتال با ارزش ترین موارد خرید و فروش هستند و آیا بیت کوین یک پناهگاه امن برای سرمایه گذاری هست و یا خیر؟

ویروس کرونا و تاثیر آن بر روی بیت کوین

بسیاری از طرفداران بیت کوین به توانایی این ارز دیجیتال به عنوان یک پناهگاه امن اطمینان دارند اما حتی آنهایی که به صورت ۱۰۰ درصدی بلاکچین را قبول دارند اعتراف می کنند که ویروس کرونا انتظارات را حداقل در کوتاه مدت به هم ریخته است زیرا قیمت بیت کوین از زمانی که کووید-۱۹ به یک نگرانی جهانی تبدیل شده است  و در نوسان است. این ارز در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ نوسانات بزرگی را از حدود ۱۰،۰۰۰ دلار به حداقل نزدیک به ۴۱۰۰ دلار نشان داده است و در حال حاضر  قیمت هر بیت‌کوین تقریباً ۹،۵۰۰ دلار است. در حالی که بیت کوین از لحاظ امنیت پتانسیل بیشتری نسبت به سایر گزینه های پیش رو دارد، اما برای رسیدن به کمال مطلوب به یک هماهنگی خوب بین جامعه رمزنگاری و تنظیم کننده ها نیاز خواهیم داشت. به نظر می‌رسد  ویروس کرونا  و تاثیر آن بر روی بیت کوین، یک تاثیر زیاد مثبت نبوده است اما آیا روند به همین طریق باقی خواهد ماند؟ یا در زمان نه چندان دور ارزش ارزهای دیجیتال دوباره افزایش پیدا می‌کند؟ برای یافتن پاسخ این سوال در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید.

بیت کوین: تولد یک جایگاه امن جدید

جایگاه های ایمن مدت‌هاست که در اقتصاد و سرمایه گذاری نقش اساسی دارند. به طور سنتی، جایگاه های ایمن در سرمایه گذاری ابزاری هستند که انتظار می رود ارزش آن در بازار افزایش یابد. جایگاه های ایمن باعث ایجاد تنوع در پرتفولیو‌ها (به سبد سرمایه‌گذاری اصطلاحا portfolio گفته می‌شود.)  و مؤلفه های استراتژی سرمایه گذاری برای افراد خرده فروش و سرمایه گذاران نهادی به طور یکسان می گردد.

به طور قطع بیت کوین در لیست طولانی سرمایه گذاری های ایمن تاریخ گذشته بشر وجود ندارد. سرمایه گذاری‌های ایمن در گذشته شامل کالاها، گنجینه های ایالات متحده و ارزهای فیات(به ارزهایی که دولت آنها را رسمیت می‌شناسند اصطلاحا Fiat Currency گفته می‌شود.)، استراتژی های سهام عدالت و صندوق های مالی و همچنین دارایی های ملموس تر مانند فلزات گران‌بها (طلا و نقره)، املاک و مستغلات و حتی آثار هنری هستند؛ اما در حال حاضر ارزهای دیجیتال به این لیست دارایی ها اضافه شده است. اگرچه منشأ بیت کوین کاملاً ریشه در سیستم نقدی الکترونیکی همتا دارد اما در راه تحقق این اهداف سودمند یک اتفاق جالب رخ داده است.

خلق ارز دیجیتال Satoshi Nakamoto مبتنی بر بلاک چین امروزه به چیزی کاملا امنیتی تبدیل شده است زیرا مدت کوتاه تسویه حساب و معامله با این ارز دیجیتال نسبت به بانکداری سنتی، آن را به روش پرداخت جذاب‌تری نسبت به بانک‌ها تبدیل کرده است. در همین حال افزایش ارزش آن در دهه گذشته فراتر از انتظارات هر کسی بوده است. بیت کوین نسبت به سایر کلاس های دارایی از جمله املاک و مستغلات، طلا و ۵۰۰ S&P بهتر عمل کرده است.

وضعیت مالی بیت کوین یک مرحله دیگر تکامل یافته است و در بسیاری از محافل به عنوان ابزاری برای پناهگاه امن سرمایه گذاری دیده می شود. ویژگی اصلی بیت‌کوین عدم تمرکز است که همین ویژگی آن را از هوا و هوس بانک‌داری مرکزی و اشتهای دولت برای کاهش کمّی آن دور نگه داشته است. این ویژگی اصلی سبب شده که بیت کوین به مرور زمان قیمت خود را حفظ نموده و به این درک گسترده منجر شود که بیت کوین یک طلای دیجیتال است و همچنین به عنوان یک امتیاز، بیت‌کوین نسبت به سایر پناهگاه‌های امن یک ابزار  مناسب‌تر برای ترید کردن است.

مردم جهان برای آمادگی بهتر برای بحران های اقتصادی پیش بینی نشده جهانی مانند وضعیت فعلی بازار که توسط همه گیری ویروس کرونا به وجود آمده است.

با روشی مطمئن پول به دست آورید

بیت کوین دارای نقص هایی است که مانع از تبدیل شدن آن به یک دارایی با ارزش ثابت(rock-solid store of value) می شود. مقررات جهانی رمزنگاری هنوز پخته نیست. با وجود چند قانون جهانی در مورد نحوه اجرای معاملات، جایی برای دستکاری در بازار وجود دارد که می تواند به سوالاتی در مورد چگونگی اصالت برخی از حرکات قیمت ارزهای دیجیتال منجر شود.

بیت کوین در حال حاضر با سودهای نسبتاً نجومی در مقایسه با زمانی که برای اولین بار به صورت آنلاین وارد بازار معاملات گردید معامله  می شود.

باید توجه داشت با اینکه ارزهای دیجیتال یک کلاس دارایی به نسبت بی ثبات هستند اما این موضوع مانع از موفقیت بیت کوین در بخش بزرگی از هدف اصلی خود نشد این هدف عبارت است از:

کمک به مردم جهان برای آمادگی بهتر برای بحران های اقتصادی پیش بینی نشده جهانی مانند وضعیت فعلی بازار که توسط همه گیری ویروس کرونا به وجود آمده است.

بنابراین در مورد « ویروس کرونا و تاثیر آن بر روی بیت کوین» باید بگوییم ساتوشی ناکاماتو زمانی این ارز را به وجود آورد که آمریکا در بحران اقتصادی به سر می‌برد و هدفش از این کار این بود که بتواند به مردم عادی کمک کند تا ارزش دارایی‌هایشان کم نشود. امروزه نیز اقتصاد در حال رکود و بحران قرار داد پس نگه داری و خرید بیت‌کوین می‌‌تواند یک راه حل مناسب در این دوران باشد. و به دلیل تقاضای بیشتر بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتالی ارزششان بالاتر خواهد رفت.

با تنظیم کامل فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال مردم هر روز بیشتر می توانند کنترل ثروت خود را در دست داشته باشند. وام همتا به همتا، به جای وام و نرخ وام از بانک ها،دسترسی وام را برای همه در سطح جهانی آسانتر می کند و منجر به اعتبار قابل دسترسی تر و مقرون به صرفه تر می شود. در حالی که افزایش نظارت باعث ایجاد فرایندهای بیشتر می شود، تنظیم مقررات بیشتر باعث پیشرفت بازار می شود. عدم تنظیم مقررات باعث عدم اعتماد به بازار  می شود. سرمایه گذاران نهادی می خواهند دستاوردهای بزرگی را با تنظیمات جدید ببینند که درها را برای سرمایه‌گذاری‌های بزرگ باز می کند. اعتماد سرمایه گذاران، به طور طبیعی فرصت های نوآوری را نیز به وجود می آورد و سرمایه در کل بازار به طور متناسب افزایش می یابد.

برای سیاره ای تحت قرنطینه، ارزهای دیجیتال از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شوند. برای ۱٫۷ میلیارد نفری که در حال حاضر بیکار هستند، زندگی آنها با محدودیت های حرکتی ارسال یا دریافت پول مواجه شده است. این محدودیت‌ها هم در قیاس جهانی است و هم در قیاس کشوری است.

افرادی که به ارزهای دیجیتال پناه می برند می توانند از پروتکل های دو لایه برای انجام تراکنش‌هایشان استفاده کنند تا بتوانند رمز ارزهایشان را در هر مکانی ارسال کنند و طی چند ثانیه تسویه حساب انجام دهند. به دلیل کارمزدهای بسیار پایین در تراکنش‌های رمز ارز، هزینه تراکنش نسبت به بانک‌های سنتی به شدت کاهش می‌یابد. پس بار دیگر در پاسخ به سوال « ویروس کرونا چه تاثیری بر روی ارزش بیت کوین گذاشته؟» باید بگوییم به دلیل اینکه ارسال و دریافت پول در دوران قرنطینه سخت شده است ارزهای دیجیتال می‌تواند به مردم کمک کند تا با یک کارمزد بسیار پایین و در منزل ارسال و یا دریافت پول را انجام دهند و همین موضوع ارزش بیت‌کوین را بالا می‌برد. پس به دلیل پایین بودن کارمزد تراکنش رمز ارزها و دیجیتالی بودن این نوع ارزها، ویروس کرونا و تاثیر آن بر روی بیت کوین زیاد منفی نبوده است زیرا در آینده‌ی نه چندان دور تراکنش از طریق بیت کوین زیاد خواهد شد به دلیل آن که در این نوع تراکنش نیازی نیست  که شما از منزل خود خارج شوید.

امروزه افراد بیشتری ملزم به درک فعالیت بلاک‌چین و آنچه را که ارزهای رمزپایه مختلف می توانند در حوزه های قضایی انجام دهند، هستند

مانعی با آموزش

چالشی که در برابر پذیرش گسترده تر رمزنگاری وجود دارد، فقدان اطلاعات قابل اعتماد است. در حالیکه بیش از ۱۰ سال از انقلاب بلاک چین می گذرد، اما تنها درصد کمی از جمعیت جهانی می دانند که بلاک چین چیست و حتی کمتر کسی ارتباط آن با ارزهای دیجیتال را درک می کند. هنگامی که مردم عادی به یک استدلال واضحی در مورد بلاکچین و کریپتو برسند، پذیرش این مفاهیم در جهان آسان تر خواهد شد. همانطور که به نظر می رسد بلاک چین در صنعت ارزهای دیجیتال محبوب است اما باید از محدوده ارزهای دیجیتال خارج شویم و بپذیریم که بلاک چین فقط در جریان ارزهای دیجیتال نیست. عموم مردم بیشتر درباره نوسانات قیمتی بیت کوین یا داستانهای منفی در مورد چگونگی استفاده از آن در یک عملیات پولشویی می شنوند. تعداد بسیار کمی از روزنامه نگاران می دانند که چگونه باید از آن استفاده کنند. بسیاری از مردم بدون درک از بانک های مرکزی و سیاست های پولی از ارز فیات استفاده می کنند، اما آنها می دانند که چگونه آن را خرج کرده و به آن دسترسی پیدا کنند. ارزهای دیجیتال در این رابطه با موانع دیگری روبرو است: مردم نه تنها این مسئله را درک نمی کنند بلکه نمی دانند که چگونه می توانند آن را خرج کنند یا به آن دسترسی پیدا کنند. پس جای تعجب نیست که استقبال کافی در حوزه ارزهای دیجیتال وجود ندارد. ما به طور ناگهانی هزاران ارز در بورس اوراق بهادار داریم، اما اکثر مردم نمی توانند درک کنند که ارزهای دیجیتالی چگونه می تواند کار کنند یا چه چیزی به این ارزها ارزش می‌دهد، بدون اینکه بانک یا دولتی از آن حمایت کند.

امروزه افراد بیشتری ملزم به درک فعالیت بلاک‌چین و آنچه را که ارزهای رمزپایه مختلف می توانند در حوزه های قضایی انجام دهند، هستند.

هر شخص در این صنعت به عنوان پیشگام وظیفه دارد تا هرچه بیشتر افراد را در مورد مزایای ارزهای دیجیتال آموزش دهد و به مردم آموزش دهد که چگونه ارزهای دیجیتال می توانند به یکی از ابزارهای روزمره پرداخت و ذخیره ارزش تبدیل شوند. ما همچنین نیاز داریم مدتی از روزمرگی های خود خارج شویم و این پیام را به تنظیم کننده ها منتقل کنیم که چگونه آنها می توانند به بهترین شکل ممکن نقش ارزهای دیجیتال را در اقتصاد جهانی مدیریت نمایند. وقتی بیت کوین و ارزهای دیجیتال برای همه معنا پیدا کند، ما واقعاً آن را به عنوان یک پناهگاه دیجیتالی ایمن می بینیم. ترس ما از تأثیر اقتصادی بیماری های همه گیر و سایر بلایای طبیعی است. هرچه بیشتر بتوانیم وقت خود را به آموزش و پرورش و انتشار اطلاعات واضح بسپاریم، نه تنها سرمایه گذاری خود را کامل می کنیم بلکه زودتر می توانیم یک قایق بزرگتر با بلاک چین بسازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *